Aile dizimi nedir? Aile Dizimi’nin bir diğer adı da Sistem Dizimi olarak geçmektedir. Sistem Dizimi yani diğer ismiyle Aile Dizimi bireyin tüm sisteminde yer alan öğelerin temsil edilmesiyle birlikte sistemin çözümlenme sürecine verilen isimdir.

Aile Dizimi / Sistem Dizimi terapisi Alman din adamı ve psikoterapist olan Bert Hellinger tarafından yaratılmış ve zamanla da geliştirilmiş bir terapi yöntemidir. Aslında en derinine inecek olursak tam kökeni Afrika’ya dayanmaktadır. Afrika’da Zulular herhangi bir sorunu çözmek için ister yaşasın isterse de yaşamıyor olsun tüm aile klanını ortak bir alana davet ederlerdi. Bunun altında yatan ana tema ise onların varolan hiçbir enerjinin kaybolmamış olduğunu bilmeleriydi. Alman psikoterapist Bert Hellinger’in de 1980’li senelerde geliştirmiş olduğu Aile Dizimi çalışması da temel bir şekilde genler aracılığıyla aktarılan yeteneklerin, eğilimlerim ve kötü alışkanlıkların yanı sıra aile kederlerinin de, geçmişte yaşanan ailesel sorunların da gelecek nesilleri etkileyebileceğini vurguluyor. Aslında sadece bu tarz durumlar değil bunlara ek olarak da yaşanılan göçler, savaşlar, kan davaları, cinayetler, tecavüzler, kürtajlar, ölümler bile gelecek yedi kuşağa kadar bireylerin hayatında keder, başarısızlık ve mutsuzluk etkisi yaratabiliyor. Aslında her şey birbirine bağlı ve aile dizimi terapisinde de Uzman Psikolog ve Aile Dizimi Terapisti Ayla Akbuar kişinin kökenine inerek geçmişte yaşanmış blokajın çözülmesini sağlayarak kişiye olumlu bir enerji akmasını sağlıyor, bu sayede de kişi kendi yaşamıyla barışmış oluyor.

Aile Dizimi’nin yani diğer adıyla Sistem Dizimi’nin aklın sınırlarını zorladığı aşikar bir şekilde ortadadır ancak gerçekle ilgili ne varsa zaten akıl ile anlaşılamamaktadır. Örneğin aşk. Aşk, akıl ile izah edilebilmiş mi? Ya da bir bebeğin hayatımıza nasıl girdiğini hangi akıl açıklayabilir bir düşünsenize… Günümüzün insanlarının aslında her şeyi akıl ile açıklayabilme çabalarının sorgulanması daha da akıllıca olmaz mı sizce? Aile Dizimi de aslında gerçek ile bağlantı kurma çalışmalarından birisidir. Ancak bu bağlantı kurma çalışmaları süresince hakikate hizmet edilen oranda akılla ve mantıkla açıklanabilecek durumların olmadığı da iddia edilebilmektedir. Aile Dizimi yani Sistem Dizimini anlayabilmek ya da ondan fayda sağlayıp yararlanabilmek için günlük yaşantımızda kullandığımız mantıksal çıkarımları, akıl yürütmelerini bir tarafa bırakmamız gerekmektedir. Çünkü gündelik yaşamımızda kullanmış olduğumuz ve öğrenmiş olduğumuz yaptırımlar ile şekillenen zihinsel yapımızın Aile Dizimi Terapisi süresince olan biten durumların tamamını kavramamız imkansızdır. Bu sebepten dolayı Aile Dizimi Terapisi’ni anlamak isteyen bir birey, ön yargılarını bırakıp sadece nelerin mümkün olabileceğini, olduğunu kendi gözleriyle görmesi gerekmektedir.

Uzman Psikolog Ayla Akbuar ile Aile Dizimi Terapisi çalışmasına katılmak ya da izleyici olmak isterseniz aşağıdaki formu doldurursanız sizinle en kısa sürede iletişime geçilecek ve randevu verilecektir.